Rehabilitacja i fizjoterapia
Zdrowy wzrok i jego korygowanie

“Niezbyt głupie prawo” – antykoncepcja i rozbieżności w Stanach Zjednoczonych

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Dziś w Stanach Zjednoczonych konserwatywne obyczaje społeczne narażają kobiety na dostęp do bezpiecznej i niedrogiej antykoncepcji. Nawet w 2016 r. Nie ma pewności, że kontrola urodzeń będzie dostępna dla wszystkich kobiet w USA, niezależnie od zdolności płatniczej. W decyzji z 2014 r. W Burwell przeciwko Hobby Lobby Stores Sąd Najwyższy uznał, że firmy o ścisłej współpracy – te, w których mniej niż pięć osób posiada ponad połowę udziałów w spółce – mogą zdecydować o wyłączeniu ochrony antykoncepcyjnej ze swoich planów ubezpieczenia zdrowotnego swoich pracowników zgodnie z ustawą o przystępnej cenie, jeśli stosowanie środków antykoncepcyjnych narusza ich przekonania religijne. Od czasu tej decyzji Trybunał zgodził się wysłuchać kolejnych siedmiu spraw złożonych przez organizacje religijne, które twierdzą, że po prostu obowiązek zgłoszenia towarzystwom ubezpieczeniowym i rządowi sprzeciwu wobec mandatu antykoncepcyjnego narusza ich wolność religijną. W 2015 r. Nowa taktyka w długotrwałych atakach na Planned Parenthood, rzekomo ukierunkowana na aborcję, doprowadziła do podjęcia wysiłków legislacyjnych w celu zaprzestania wszelkich federalnych funduszy – już zabronionych w przypadku usług aborcyjnych – dla innych działań organizacji; ruch ten poważnie ograniczyłby dostęp do antykoncepcji i innych ważnych usług opieki zdrowotnej dla wielu kobiet o niskich dochodach.
Takie prawne zagrożenia dla praw reprodukcyjnych i zdrowia kobiet są dalekie od nowości. Pół wieku temu Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił stanowe prawo stanu Connecticut, które uczyniło zbrodnią używanie jakiegokolwiek narkotyku lub instrumentu w celu zapobiegania poczęciu lub pomocy i pomocy innej osobie w uzyskaniu kontroli urodzeń. W decyzji Griswold v. Connecticut z 1965 roku Trybunał orzekł, że małżeństwo dotyczy prawa do prywatności starszego niż Karta Praw – starsza niż nasze partie polityczne, starsza niż nasz system szkolny. Małżeństwo łączy się na lepsze lub na gorsze, z nadzieją trwające i intymne do tego stopnia, że jest święte. Sąd zapytał: Czy pozwolilibyśmy policji na przeszukiwanie świętych miejsc w sypialniach małżeńskich dla zdrowych oznak używania środków antykoncepcyjnych. . Sam pomysł jest odrażający dla koncepcji prywatności otaczającej związek małżeński. Nawet dwaj dysydenci, sędziowie Hugo Black i Potter Stewart, którzy powiedzieli, że nie ma konstytucyjnego prawa do prywatności , uważali jednak statut Connecticut za niezwykle głupie prawo . 1
Nawet gdy obserwujemy niedawne ataki na dostęp do antykoncepcji w Stanach Zjednoczonych, trudno sobie wyobrazić czas, w którym stosowanie środków antykoncepcyjnych było całkowicie zabronione. Prawo Connecticut było kulminacją szerszego ruchu w epoce wiktoriańskiej, który zakazał pornografii i innych sprośnych materiałów, które zawierały informacje o kontroli urodzeń. Federalne prawo Comstocka, nazwane na cześć anty-wuczącego krzyżowca Anthony ego Comstocka (specjalnego inspektora pocztowego wyznaczonego przez pocztowego generała), zostało wydane w 1873 roku i zabroniło obrotu środkami antykoncepcyjnymi i literatury doradczej za pośrednictwem poczty w USA. Różne państwa również zakazały sprzedaży lub dystrybucji środków antykoncepcyjnych, ale Connecticut był jedynym krajem, który kryminalizował stosowanie środków antykoncepcyjnych. Jedynym wyjątkiem była sprzedaż i dystrybucja prezerwatyw, ale reklamy wskazywały, że miały one oznaczać wyłącznie kontrolę choroby . Nawet pary małżeńskie mogą zostać aresztowane za złamanie zakazu stosowania antykoncepcji przez Connecticut i każdego, kto pomagał innej osobie w uzyskaniu porodu kontrola może być ścigana lub karana tak, jakby był głównym sprawcą.
Jednak agencje federalne i stanowe, którym powierzono egzekwowanie tych praw, były niedofinansowane
[patrz też: medicover cybernetyki, szpital kurlandzka, zst skwierzyna ]

Tags: , ,

No Responses to ““Niezbyt głupie prawo” – antykoncepcja i rozbieżności w Stanach Zjednoczonych”

 1. Przemysław Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do Chirurg[...]

 2. Digger Says:

  najgorsze są skurcze jelit

 3. Borys Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: schodołaz gąsnicowy[...]

 4. Sara Says:

  Polecam te kapsułki wszystkim osobom mającym problemy ze stawami

 5. Jeremi Says:

  Article marked with the noticed of: ból głowy[...]

 6. Mindless Bobcat Says:

  wcale nie ma tych suplementów od groma

Powiązane tematy z artykułem: medicover cybernetyki szpital kurlandzka zst skwierzyna