Rehabilitacja i fizjoterapia
Zdrowy wzrok i jego korygowanie

Preferencja Paternalizm – wybór niepodejmowania decyzji ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Co jeśli na przykład preferencją pacjenta jest wiedzieć mniej. Zdobycie tej preferencji jest trudne. Większość pacjentów pyta, czy chcą być poinformowani, że tak. Nawet jeśli wiedzą, że nie chcą wszystkich możliwych informacji, nasz etos informacji-mocy może sprawić, że preferencje będą nie do przyjęcia. Co najważniejsze, wybór, aby zostać poinformowanym, jest paradoksalnie niedoinformowany: nie wiesz, ile chcesz ujawnić, zanim dowiesz się, co zawiera ujawnienie i jak może ono wpłynąć na Ciebie.
W artykule Nie chcąc wiedzieć filozof Edna Ullmann-Margalit kwestionuje założenie, że racjonalne decyzje wymagają całości dowodów , argumentując, że wiedza o sobie może zwiększyć autonomię, ale zmniejszyć dobrobyt. Uznając, że posiadanie informacji niesie ze sobą kompromisy, nie odmawia nikomu prawa do informacji, ale raczej potwierdza prawo do tego, by nie być. Sugeruje, że przed poważną decyzją przeprowadzimy analizę kosztów i korzyści potencjalnego kompromisu w pozyskiwaniu informacji, aby podjąć tę decyzję.
Jednym z wyzwań jest to, że korzyści płynące z informacji są intuicyjne, podczas gdy koszty są mniej widoczne. Jednym z kosztów jest przeciążenie kognitywne: więcej informacji może prowadzić do gorszych decyzji. W jednym z badań konsumenci przedstawili tylko kilka istotnych informacji na temat jakości szpitala, a koszty ponoszone z kieszeni sprawiły, że szpitale były lepsze niż te prezentowane z wieloma parametrami.2
Większe wyzwanie dotyczy skrótów, które podejmujemy podczas przetwarzania informacji. Chociaż zawsze możemy chcieć wiedzieć, niektóre okoliczności sprawiają, że trudniej jest wiedzieć, czego chcemy.
Rozważ decyzje dotyczące pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG) w porównaniu z przezskórną interwencją wieńcową (PCI) w wielonaczyniowej chorobie wieńcowej. Mimo że postępy pozwalają niektórym pacjentom, dla których CABG byłaby kiedyś jedyną opcją wyboru PCI, dane sugerują, że długoterminowe CABG pozostaje lepsze dla określonej podgrupy. Niemniej jednak, kiedy wiele rozważań dotyczących każdego podejścia jest oferowanych jako wybór, nigdy nie widziałem pacjenta, który wybrałby CABG. Pacjenci mówią: Masz na myśli, że złamią mi klatkę piersiową. Lub Więc z operacją będę w szpitalu przez tydzień, ale z procedurą stentu mogę jutro iść do domu. Wiele osób, nawet przekazane informacje, dokonuj wyborów sprzyjających teraźniejszości w dłuższej perspektywie.
Kiedy jesteśmy emocjonalnie przytłoczeni, jesteśmy szczególnie podatni na takie pułapki decyzyjne. Skupiamy się bardziej na ryzyku łatwo możliwym do wyobrażenia niż na bardziej powszechnych, ale mniej makabrycznych. Jesteśmy również wrażliwi na subtelne zmiany w zakresie tworzenia ramek informacyjnych: jesteśmy bardziej skłonni poddać się procedurom niosącym 95% szans na przetrwanie niż ci, którzy mają 5% szans na śmierć.3 I jesteśmy bardziej optymistyczni jeśli chodzi o nasze własne perspektywy zdrowia. niż o innych, co może doprowadzić do wyboru minimalnie korzystnych terapii. Skoro dążymy do podejmowania idealnych, świadomych decyzji, czy potrafimy odróżnić emocje od przetwarzania informacji od tych, które odzwierciedlają trwałe wartości.
Douglas White, lekarz zajmujący się krytyczną opieką i ekspertem w zakresie roli afektu w podejmowaniu decyzji na koniec życia, widzi emocjonalną intensywność medycznych sytuacji na wysokich stawkach nie jako przyczynę ograniczenia transferu informacji, ale jako wskazówkę do zarządzania emocjami.
[więcej w: iwona stajkowska, szpital kurlandzka, eutyroks ]

Tags: , ,

No Responses to “Preferencja Paternalizm – wybór niepodejmowania decyzji ad”

  1. Fast Draw Says:

    Czy jeśli pójdę na takie USG to dostanę też zdjęcia

  2. Gunhawk Says:

    [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psychologia pracy[...]

  3. Sherwood Gladiator Says:

    siedziałam w przeciągu i nabawiłam się zapalenia stawów biodrowych

Powiązane tematy z artykułem: eutyroks iwona stajkowska szpital kurlandzka