Rehabilitacja i fizjoterapia
Zdrowy wzrok i jego korygowanie

Preferencja Paternalizm – wybór niepodejmowania decyzji cd

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Na funkcjonalnym obrazowaniu rezonansu magnetycznego u ludzi w stanie gorącym (zestresowanym), zauważa White, kora wyłącza się i ciało migdałowate świeci; w spokojnych ludziach jest odwrotnie. Wykwalifikowani lekarze zajmujący się opieką paliatywną, poprzez uczestnictwo w emocjach pacjentów i zastępczych emocjach i doświadczeniu, mogą pomóc im osiągnąć chłodny stan, gdy otrzymują informacje. Pomoce decyzyjne osiągają podobny efekt – spowalniają proces decyzyjny, umożliwiając osiągnięcie stanu niższego. Ale chociaż pomoce decyzyjne mogą łagodzić przeciążenie poznawcze i emocjonalne, zakładają, że decyzje będą dzielone. I tak jak przekazywanie informacji, tak samo dzieje się poczucie odpowiedzialności, z potencjalnie paraliżującymi efektami – takimi jak te czasami obserwowane u krewnych umierających pacjentów, którzy zdecydowali się nie podejmować działań resuscytacyjnych, ale są pytani o takie kwestie, jak dalsze odżywianie: decydując się przestać karmić, ktoś może czuć równoznaczne z głodem.
W bardziej rutynowych okolicznościach, takich jak przepisywanie leków, przeniesienie ciężaru odpowiedzialności może wpłynąć na postrzeganie ryzyka i późniejsze zachowanie. W jednym z badań uczestnikom przedstawiono dwa hipotetyczne leki – jeden zapobiegający chorobie serca, jeden leczący chroniczny ból, z których oba dają niskie prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia niepożądanego. Niektórym powiedziano, że lekarze zalecają leki; inni, że lekarz mówi ci, że to całkowicie zależy od ciebie, czy bierzesz to lekarstwo, a następnie prosi cię o podjęcie decyzji. Uczestnicy grupy o podwyższonej woli byli znacznie bardziej zaniepokojeni ryzykiem i jednocześnie mniej chętni wziąć lek. 4
W przypadku wielu decyzji medycznych uznawanych obecnie za wrażliwe na preferencje, wzajemne oddziaływanie woli i gotowość do podjęcia ryzyka mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie publiczne. W przypadku leczenia obejmującego zapobieganie nadciśnieniu, a także wymianę stawów, musimy zbadać, w jaki sposób różne podejścia do dostarczania informacji kształtują wybór, zachowanie i wyniki. Ale nauka nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, które leży u podstaw naszej tożsamości zawodowej: skoro pacjenci z uprawnieniami do informacji przejmują większą odpowiedzialność za wybory, czy zakładamy mniej.
Ostatnio opiekowałam się młodym mężczyzną z kardiopatią niedokrwienną, wyraźnie obniżoną frakcją wyrzutową, kilkoma współistniejącymi schorzeniami, nieciągłym stosowaniem leków (prawdopodobnie z powodu skutków ubocznych) – i niekonsekwentną usługą telefoniczną. Nie pchnąłem go, aby uzyskać wszczepialny kardiowerter-defibrylator (ICD), ponieważ najpierw należy wypróbować terapię medyczną – i ryzykowne jest umieszczanie ICD u ludzi, którzy nie podążą za tobą. Ale martwiłem się, że nie dałem mu korzyści z wątpliwości. Kiedy w końcu rozpocząłem rozmowę, przyznając, że nie było właściwej odpowiedzi, powiedział mi o kuzynie, którego ICD wystrzelił. Choć prawdopodobnie uratował życie kuzynowi mojemu pacjentowi, uwypukliło to ryzyko porażenia. Muszę się dowiedzieć o ryzyku i korzyściach, powiedział, i podjąć decyzję, która jest odpowiednia dla mnie.
Wiedziałem, że powinienem świętować tę odpowiedź – jego słowa uchwyciły ducha świadomych decyzji. Ale wiedziałem też, że jego strach przed wstrząsami jest duży i że w mojej niepewności co do tego, co polecić, nie zwróciłem na to uwagi.
[hasła pokrewne: krem z kalafiora kwestia smaku, medicover graniczna, eutyroks ]

Tags: , ,

No Responses to “Preferencja Paternalizm – wybór niepodejmowania decyzji cd”

 1. Lena Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: laryngolog[...]

 2. Leon Says:

  Polecono mi fototerapię

 3. Necromancer Says:

  [..] Cytowany fragment: odżywianie[...]

 4. Celtic Charger Says:

  Nic nie wnosi, nic nie wyjaśnia.

Powiązane tematy z artykułem: eutyroks krem z kalafiora kwestia smaku medicover graniczna