Rehabilitacja i fizjoterapia
Zdrowy wzrok i jego korygowanie

Preferencja Paternalizm – wybór niepodejmowania decyzji czesc 4

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Więc tak naprawdę odczuwałem ulgę. Ponieważ decyzja była jego, nie była już moja. Powiadomiłem go. Ale czy byłam jego lekarzem. W marcu ubiegłego roku mój przyjaciel Paul Kalanithi, 37-letni neurochirurg, zmarł na raka płuc. Pisząc po swojej diagnozie, przeciwstawił swoją nowo odkrytą obsesję statystyką przetrwania raka swoją walką o przekazanie takich informacji swoim pacjentom bez niszczenia ich nadziei. Próbując wyciągnąć z onkologa dokładne informacje na temat przewidywanej długości życia, uświadomił sobie: To, czego poszukują pacjenci, to nie wiedza naukowa, którą lekarze chowają, ale autentyczność egzystencjalna, którą każdy musi znaleźć na własną rękę 5.
Być może nie możemy podać znaczenia egzystencjalnego, ale sposób, w jaki dzielimy się informacjami, może pogłębić wrażliwość i alienację pacjentów. Kiedy odtrącamy litanię możliwego ryzyka, powiedz Proszę tutaj podpisać i sprawdzajcie nasze zegarki, gdy pacjent mówi: Trzymaj się, muszę założyć okulary, żeby to przeczytać , nie udało nam się w duchu zaangażowanie pacjenta i nie honorowane wartości nikogo. Ale czy więcej informacji jest odpowiedzią.
W eseju zatytułowanym Arogancja , opublikowanym pośmiertnie w 1980 roku, były redaktor czasopisma Franz Ingelfinger opisuje swoje doświadczenie jako pacjent z gruczolakorakiem połączenia żołądkowo-przełykowego – obszarem, który studiował przez większą część swojej kariery. Biorąc pod uwagę kompromisy związane z chemioterapią i radioterapią, otrzymując sprzeczne opinie ekspertów, on i jego członkowie rodziny lekarzy stali się coraz bardziej zdezorientowani i emocjonalnie zrozpaczeni . Wreszcie pewien przyjaciel lekarza powiedział mu: To, czego potrzebujesz, to lekarz . Ingelfinger zauważa: Mówił mi, abym zapomniał o informacji. . . i szukać zamiast tego osoby, która by to zrobiła. . . w sposób paternalistyczny przejmuję odpowiedzialność za moją opiekę. Kiedy ta wspaniała rada była przestrzegana, moja rodzina i ja odczuwaliśmy natychmiastową i ogromną ulgę.
Lekarze, których najbardziej podziwiam, charakteryzują nie tyle, ile znają, ale wyrafinowaną intuicją na temat tego, jak najlepiej się z nimi podzielić. Czasami mówią swoim pacjentom, co mają robić; czasami dają im wybór. Czasami, omawiając opcje leczenia, obejmują one wszystkie siedem zasad świadomej zgody. Czasami zamiast tego, widząc przerażenie niepewności na twarzy pacjenta, robią najlepsze zalecenie i mówią: Nie wiem, jak się sprawy potoczą, ale obiecuję, że będę z tobą całą drogę.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Dr Rosenbaum jest krajowym korespondentem czasopisma.

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Ullmann-Margalit E. Nie chcąc wiedzieć: dokument do dyskusji 174. Jerozolima: Centrum Racjonalności i Interaktywnej Teorii Decyzji, czerwiec 1998 r. (Http://www.ratio.huji.ac.il/sites/default/files/ publications / dp174.pdf).

2. Peters E, Dieckmann N, Dixon A, Hibbard JH, Mertz CK. Mniej znaczy więcej w przedstawianiu konsumentom informacji o wysokiej jakości. Med Care Res Rev 2007; 64: 169-190
Crossref Web of Science Medline
3 McNeil BJ, Pauker SG, Sox HC Jr, Tversky A. O wzbudzaniu preferencji dla alternatywnych terapii. N Engl J Med 1982; 306: 1259-1262
Full Text Web of Science Medline
4. Fraenkel L, Peters E. Odpowiedzialność pacjenta za podejmowanie decyzji medycznych i ryzykowne opcje leczenia. Arthritis Rheum 2009; 61: 1674-1676
Crossref Web of Science Medline
5. Kalanithi P. Jak długo mam zostać. New York Times. 24 stycznia 2014 r. (Http://www.nytimes.com/2014/01/25/opinion/sunday/how-long-have-i-got-left.html._r=0).

Zamknij odniesienia
Powołując się na artykuły (23)
Zamknij Cytowanie artykułów
Komentarze (12)
[przypisy: kliniki ziemlewski, minipigułka, medicover graniczna ]

Tags: , ,

No Responses to “Preferencja Paternalizm – wybór niepodejmowania decyzji czesc 4”

 1. Screwtape Says:

  Tętniak mózgu objawy niepozorne

 2. Victoria Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: wanna z hydromasażem[...]

 3. Emma Says:

  Wartościowy tekst, ale niepełny.

 4. Oliwier Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu spa[...]

 5. Beetle King Says:

  Nawet się nie spodziewaliśmy się że alergia a nietolerancja

Powiązane tematy z artykułem: kliniki ziemlewski medicover graniczna minipigułka