Rehabilitacja i fizjoterapia
Zdrowy wzrok i jego korygowanie

Rozpoznanie mocznicy naczyniowej

Posted in Uncategorized  by admin
December 24th, 2018

Rozpoznanie mocznicy naczyniowej opiera się na stwierdzeniu wybitnego stwardnienia tętnic, nadciśnienia tętniczego oraz objawów przemijającego podrażnienia lub braku czynności niektórych części mózgu. Rozpoznanie różnicowe. W rachubę wchodzi mocznica prawdziwa i drgawkowa. Za mocznicą prawdziwą przemawia raczej przewlekły, powoli rozwijający się obraz zatrucia, mianowicie ciężki ogólny stan chorego, znaczne wychudzenie, suchość i bladość skóry, zwężenie źrenic, woń amoniaku z ust, zapalenie jamy ustnej, gruczołów przyusznych i przewodu pokarmowego w ogóle, czkawka, brak objawów podrażnienia lub nieczynności ośrodków mózgowych oraz drgawek padaczkowych i odruchu Babińskiego, objawy niewydolności nerek (azocica przekraczająca 200 mg%, znaczna indoksylemia itd.), nadto barwa bladosłomkowa moczu i niski jego ciężar właściwy. W razie poprawy objawy mocznicy prawdziwej ustępuj ą powoli. Za mocznicą drgawkową przemawiają nagły, niemal błyskawiczny początek, wyraźnie napadowy charakter .objawów, duże drgawki padaczkowe, przemijające objawy mózgowe o charakterze ogniskowym (ślepota, niemota, porażenia itd.), rozszerzenie źrenic w napadzie drgawek, dodatni odruch Babińskiego. Objawy mocznicy drgawkowej ustępują nieraz bardzo szybko. Za postacią naczyniową przemawiaj ą nagłe napady przemijających ogniskowych objawów mózgowych u osób ze stwardnieniem naczyń mózgowych i zachowaną sprawnością nerek (prawidłowy, zwłaszcza zaś wysoki ciężar właściwy moczu, prawidłowy poziom związków azotowych niebiałkowych w krwi). Rokowanie. Przewidzieć zejścia napadu mocznicy naczyniowej nie podobna, gdyż los chorego zależy nie tylko od stanu choroby podstawowej, ale i od stopnia zmian w tętnicach i tętniczkach mózgowych. Leczenie w mocznicy napadowej polega na leczeniu choroby podstawowej. Podczas napadów stosuje się bezwzględny spokój i leki przeciwkurczowe.
Mocznica hipochloremiczna Mocznicą hipochloremiczną nazywamy chorobę, zależną od niedoboru chloru w ustroju. Wywołują ją: 1) duże straty chloru przez ustrój wskutek uporczywych i obfitych wymiotów lub biegunek; 2) niedostateczny dowóz chloru w związku z długotrwałą dietą bez- solną albo z głodowaniem; 3) skojarzenie obu wymienionych czynników. Niedobór chlorowy pociąga za sobą wzmożony rozpad białka tkankowego i nagromadzenie się w ustroju składników azotowych niebiałkowych, przede wszystkim mocznika. Jeżeli składniki te nie zostaną wydalone przez nerki to powstaje obraz kliniczny taki sam jak w mocz- nicy prawdziwej, [przypisy: bioimpedancja elektryczna, wyznanie miłości dziewczynie, implanty ortodontyczne ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: bioimpedancja elektryczna implanty ortodontyczne wyznanie miłości dziewczynie