Rehabilitacja i fizjoterapia
Zdrowy wzrok i jego korygowanie

Postacie przewlekłej mocznicy prawdziwej

Posted in Uncategorized  by admin
December 26th, 2018

Z postaci przewlekłej mocznicy prawdziwej na uwagę zasługują trzy, mianowicie: 1) Postać trawienna (uraemia vem dyspepticaj s. gastointe- stinalis s. ex autointoxicatione intestinali). W obrazie klinicznym górują w tej postaci objawy w zakresie przewodu pokarmowego: brak łaknienia, wstręt do pokarmów i napojów, woń amoniaku z ust, wymioty, biegunki, skłonność do zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit. Objawy te mają zależeć przede wszystkim od zatrzymania w ustroju związków aromatycznych, powstających w jelitach podczas gnicia białka. Toteż poziom indoksylu w krwi i odczyn ksantoproteinowy są w tej postaci bardzo wysokie. Ilość mocznika w krwi jest również zwiększona, lecz stosunkowo nie tak znacznie. 2) Postać kwasicowa (uraemia vem ex acidosi), W obrazie klinicznym wysuwa się na pierwsze miejsce głęboki oddech Kussmaula, Próba ksantoproteinowa wypada bardzo wysoko, zależnie prawdopodobnie od oksykwasów aromatycznych, wytwarzających się nie tylko w jelitach, ale także i w pośredniej przemianie materii w ustroju. Toteż zasób zasad w osoczu jest bardzo obniżony. Natomiast indoksylemia jest zwiększona stosunkowo nieznacznie. Postać ta kojarzy się często z trawienną.
Postać mięśniowa. Cechą tej postaci jest wybitny toksyczny rozpad białka wiodący do szybkiego zaniku mięśni. W obrazie klinicznym zwraca na siebie uwagę przede wszystkim znaczne fizyczne znużenie i odurzenie. Wymienione postaci mocznicy przewlekłej kojarzą się najczęściej l sobą w rozmaity sposób. Rozpoznanie mocznicy prawdziwej nie jest trudne, jeżeli obraz chorobowy mocznicy powstaje u chorego, u którego już przedtem stwierdzono marskość nerek lub zapalenie kłębków nerkowych. We wszystkich innych przypadkach od pomyłki uchroni dokładne badanie chorego. Już wygląd zewnętrzny moczu (bardzo blada barwa moczu), niski jego ciężar właściwy i nikły osad nasuwają na myśl mocznicę przewlekłą, zwłaszcza u chorego, który miewa bez przyczyny bóle głowy, biegunki, wymioty, uskarża się na pogorszenie wzroku bez widocznej przyczyny itd. Dokładne zbadanie chorego, zwłaszcza jego .narządu krążenia (nadciśnienie tętnicze, przerost lewej komory) i sprawności nerek upewnia ostatecznie w rozpoznaniu. Mocznicę prawdziwą przewlekłą można wyłączyć, jeżeli ciężar moczu przekracza 1,022 i mocz nie zawiera cukru. Postać ostrą rozpoznaje się na tej podstawie, że objawy mocznicy powstają ostro wśród zatrzymania w ustroju przede wszystkim mocznika obok stosunkowo nieznacznego zatrzymania kreatyniny indoksylu lub prawidłowego ich poziomu w krwi. [podobne: trening obwodowy na mase, implanty zębów przeciwwskazania, jak radzić sobie z lękiem ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: implanty zębów przeciwwskazania jak radzić sobie z lękiem trening obwodowy na mase